środa, 13 września 2017

Największy w Europie wodospad, największa na świecie jaksinia lodowa - ktoś wie gdzie?

To tutaj znajdziemy jedne z największych w Europie wodospadów, największą na świecie jaskinię lodową, wysokie góry, zielone doliny, najpiękniejszą wysokogórską drogę panoramiczną w Alpach, to tutaj powstała 200 lat temu najbardziej znana kolęda na świecie "Cicha noc"... czy ktoś wie co to za region? To nic innego jak Ziemia Salzburska.

Ziemia Salzburska

Jej stolicą jest, jak sama nazwa mówi, Salzburg, miasto Mozarta. Położony nad rzeką Salzach, z górującym nad starówką jednym z największych zamków średniowiecznych w Europie - twierdzą Hochensalzburg, ze starówką wpisaną od 1996 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO Salzburg jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości w Austrii.
Mimo, że miasto to udało nam się niestety tylko pobieżnie zwiedzić dobrych kilka lat temu, to właśnie postanowiłam, że pamięć trzeba sobie nieco odświeżyć, a wiedzę zdecydowanie poszerzyć i koniecznie w najbliższym czasie wybrać się tam jeszcze raz! O tym w takim razie napiszę w osobnym poście.
Ziemia Salzburska to oczywiście nie tylko sam Salzburg ale również ogromna ilość różnorodnych miejsc wartych zwiedzenia lub zobaczenia, przede wszystkim góry - Alpy Wschodnie oraz część Niskich i Wysokich Taurów, jaskinie, wodospady, wąwozy oraz bogata alpejska flora i fauna. Postaram się pokrótce przedstawić największe jego atrakcje, które udało nam się zwiedzić podczas urlopu w dolinie Bad Gastein.

Dolina Gastein

To jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych regionów dla wielbicieli sportów zimowych w Austrii. Dzięki temu, że Gasteinertal należy do regionu narciarskiego Ski Amade możemy na jednym karnecie pokonać prawie 800 km tras narciarskich i skorzystać z 270 wyciągów, w samej dolinie mamy do dyspozycji ok 200 km tras o różnym stopniu trudności i 48 wyciągów, trasy do uprawiania narciarstwa biegowego oraz wędrówek zimowych, dodatkowo jest ona również znanym uzdrowiskiem z licznymi gorącymi źródłami.
Latem dolina Gastein jest rajem dla wielbicieli turystyki pieszej oraz rowerowej. Po aktywnie spędzonym dniu można się zrelaksować w termach lub nad jeziorem.
Widok na dolinę Gastein
Widok na dolinę Gastein
Nic dodać, nic ująć...


Most wiszący na Stubnerkogel
Most wiszący na Stubnerkogel
Ciekawą atrakcją jest most wiszący położony przy górnej stacji kolejki Stubnerkogel. Ma on długość 140 m, szerokość ok 1 m, rozpięty między dwoma wierzchołkami góry nad 28 metrowa przepaścią - tylko dla osób o mocnych nerwach 😁 Jego konstrukcja ma wytrzymywać podmuchy wiatru sięgające nawet 200 km na godzinę. Na moście znajduje się również punkt, w którym można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie dostępne na stronie internetowej tamtejszego ośrodka.  Poza mostem do dyspozycji mamy również platformę widokową na okoliczne szczyty Wysokich Taurów.
Trzy główne miejscowości w Gasteinertal to: Dorfgastein, Bad Gastein i Bad Hofgastein. Każda z nich ma całkowicie inny charakter, dzięki temu doskonale się uzupełniają. Bad Gastein stanowił niegdyś światowej sławy uzdrowisko, w którym bywały takie osobistości jak cesarz Franciszej Józef I z żoną Sissi, kompozytor Franciszek Schubert czy filozof Artur Schopenhauer, Dorfgastein to typowo alpejska wioska górska, natomiast Bad Hofgastein to nowoczesne uzdrowisko.

Wodospady Krimml

Już z daleka widać pieniące się wody i słychać ich szum...
Wodospad ma 380 m wysokości, co czyni go jednym z najwyższych w Europie. Składa się z trzech progów, z których pierwszy jest najwyższy i ma wysokość 140 m. Wody górskiej rzeki Krimmler Ache spadają wąskim strumieniem po prawie pionowych skałach.

Wodospady Krimml
Wodospady Krimml


Wodospady Krimml

Do dolnej kaskady wodospadu dotrzemy z parkingu w 10-15 minut. Po drodze należy kupić bilety wstępu (dorośli - 3 euro, dzieci od 6 do 15 lat - 1 euro).  Droga jest dobrze zabezpieczona i świetnie utrzymana, serpentynami zaprowadzi nas na szczyt najwyższej kaskady. Po drodze znajduje się wiele punktów widokowych oraz możliwości zatrzymania się na dłuższy odpoczynek. Dotarcie na szczyt nie powinno nam zająć więcej niż półtorej godziny.

Bischofshofen - skocznia narciarska

To miejsce zna z pewnością każdy kibic skoków narciarskich. Na skoczni w Bischofshofen corocznie 6 stycznia kończy się Turniej Czterech Skoczni.

Skocznia w Bischofshofen

Skocznia w Bischofshofen

Skocznia w Bischofshofen - widok z góry
Skocznia w Bischofshofen - widok z góry

Największa na świecie jaskinia lodowa w Werfen

Eisriesenwelt jest największą na świecie jaskinią naturalną złożoną z wielu jaskiń wypełnionych przez cały rok lodem. Całość rozciąga się  na długość ok 42 km i znajduje się wewnątrz góry Hochkogel.
Samochód można zaparkować bezpośrednio przed punktem sprzedaży biletów, jednak zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych, gdzie ilość odwiedzających jest ogromna, w przypadku braku miejsc parkingowych zdarza się, że droga dojazdowa jest zamykana, wówczas auto trzeba zostawić na dolnym parkingu i do góry podjechać autobusem.
W kasie kupujemy bilety (ceny można sprawdzić w różnych wariantach tutaj: http://www.eisriesenwelt.at/allgemeine-infos/preise.html) i ruszamy w drogę. Najpierw pieszo musimy dotrzeć do kolejki linowej. Na nas tutaj już niestety czekała dość długa kolejka oczekujących na wjazd do góry. Sam wjazd kolejką trwa nie więcej niż kilka minut. Z górnej stacji znowu pieszo trzeba udać się do wejścia do jaskini.

Fragment drogi z górnej stacji kolejki do wejścia do jaskini
Fragment drogi z górnej stacji kolejki do wejścia do jaskini

Wejście do jaksini Eisriesenwelt
Wejście do jaksini Eisriesenwelt
Zwiedzanie jaskini trwa 75 minut i odbywa się tylko z przewodnikiem. Przewodnicy czekają przy wejściu do jaskini, po zebraniu grupy rozdają lampy i wchodzi się do środka.
Podczas zwiedzania trzeba przejść niezliczoną ilość schodów, najpierw w górę, potem na dół, jaskinia oświetlana jest tylko światłem z naszych lamp i przez przewodników. W środku ze względów bezpieczeństwa dla odwiedzających jak i ochrony samej jaskini obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć i nagrywania filmów. Zostają nam tylko nasze wspomnienia 😀
Na całą wyprawę trzeba przeznaczyć ok 3 godzin.

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse to najwyżej położona droga samochodowa o utwardzonej powierzchni w Austrii, stworzona na cele turystyczne. Zaczyna się w miejscowości Bruck an der Grossglocknerstrasse, a kończy w pobliżu lodowca Pasterze na wysokości 2369 m n.p.m.
Jest to najpiękniejsza droga panoramiczna w Alpach, ma długość 48 km i wije się serpentynami przez Park Narodowy Wysokie Taury aż do podnóża najwyższego szczytu Austrii - Grossglockner 3798 m n.p.m. Przejedziemy przez wszystkie strefy wegetacyjne, od soczyście zielonych łąk aż do krainy wiecznego lodu.



Wzdłuż całej drogi znajduje się wiele punktów widokowych, restauracji i sklepów z pamiątkami.
Na końcu znajdują się parkingi, platforma z widokiem na lodowiec Pasterze i Grossglockner oraz wystawy dotyczące lodowca i nie tylko. Kolejką Gletscherbahn można zjechać na dół, i pieszo podejść do olbrzymiego jęzora lodowca Pasterze.



Z platformy widokowej możemy obserwować niezwykle słodkie świstaki w ich naturalnym środowisku.


Przejazd drogą jest płatny: samochód osobowy 35,5 euro, motocykl 25,5 euro. Droga czynna jest od początku maja do początku listopada. Warto zaplanować przejazd nią na dzień, w którym będzie ładna pogoda (najlepiej bezchmurne niebo), wówczas mamy zagwarantowane niezapomniane widoki.

Wyżej opisane miejsca to oczywiście nie wszystko jeśli chodzi o atrakcje jakie oferuje nam Ziemia Salzburska. Warto od nich zacząć, a po drodze odkrywać kolejne i kolejne....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zdrowe drugie śniadanie

Wczoraj miałam okazję pomagać w szkole mojego syna przy organizacji "gesunden Pausenfrühstück" czyli drugiego śniadania dla dzieci...